5 jógových lží a mýtů,které můžete slyšet na lekci jógy.

Nikdo mi tenkrát, když jsem začínala neřekl na co dát pozor a na co se vykašlat...na to jsem si musela přijít sama a občas to skončilo menší bolestí v bedrech a nebo totálně bolavým zápěstím.

Jelikož mi na vás záleží a nechci ,abyste museli čekat 13 let něž na to příjdete s přibývající praxí. Píšu tento článek.

Nejdůležitější bod - vše co učitel říká nemusí být nutně pro vás!

  • Zarovnání v pozicích je univerzální. Zarovnání v pozici není v józe univerzálním pravidlem. Pravda je, že jóga (jako každá jiná forma fyzického cvičení) musí být přizpůsobena vašemu zdravotnímu stavu, nikoli naopak. Každé tělo je zcela jedinečné. 
  • Pozice by měla vypadat takto! Ahááá... každá jógová praxe vypadat jinak. Jinak budu v pozici holuba vypadat já, jinak někdo kdo má omezený pohyb kyčlí. To, že jeden dokáže záklon téměř do 90 stupňů a druhý sotva polovinu neznamená ,že je špatný, nebo že cvik provádí špatně. Pouze má jinou anatomii těla a ta ho do většího rozsahu nepustí. Tady platí,že ta paní v časopise vypadá sice krásně,ale je to jen obrázek.
  • V pozici byste měla cítit toto ! Když vám učitel jógy řekne, že byste měli v určité póze cítit něco konkrétního, považujte to spíše za vyjádření jeho osobní zkušenosti - ne za zlatý standard .Například, pokud váš učitel jógy říká: „Měli byste cítit pěkné protaženi ve svých stehnech“, neznamená to, že něco děláte špatně! Znamená to jednoduše, že máte omezení tahu na jiných místech, než má on.
  • Existuje jednodušší a složitější verze cviku. . Nikdo z nás nechce vypadat jako chudinka co pozici nedokáže a ještě aby to viděla sousedka. Nic takového není, existuje pouze jiná verze cviku, právě proto ,aby si člověk neublížil. Většinou "jiná" verze cviku poskytuje pouze jiné anatomické výhody.
  • Musíte se podívat na určité místo. Ano tuto větu používám i já,protože nás ji naučili. Ale s postupem času jsem zjistila,že právě " Drishti" májí své výhody pouze pokud mám v pořádku krční svaly.Pokud však používáte drishti tak jak vám učitel říká, namáhá se váš krk a způsobujete si více škody než užitku.Stačí se podívat tam, kde je to pro vás pohodlné a vhodné, a soustředit se, ať se díváte kamkoliv.

Jako učitelka jógy přiznávám,že jsem tyto mýty používala také,ale postupem času se stále zdokonalujeme a rosteme společně se svojí praxí jógy. Takže pokud některou výše uvedenou větičku uslyšíte,už víte jak se zachovat. Každý lektor ,který toto tvrdí,prochází teprve vývojem a velmi mu rozumím :-)NAMASTE !