4 dostupné ajurvédské wellness rituály pro přirozené zdraví a krásu

16.05.2022

Podle starověké moudrosti ájurvédy , sesterské vědy jógy, je každodenní péče o sebe naplněná všímavostí, jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro své zdraví.

Můžeme podpořit své vlastní fyzické a duševní zdraví zařazením jednoduchých a přirozených ajurvédských wellness rituálů do naší obvyklé rutiny.

S velmi malým úsilím nebo náklady můžeme vytvořit magii ze všednosti a cítit se jako na jógovém pobytu, aniž bychom opustili domov. Cokoli může být rituálem ve vaší rutině péče o sebe, když je naplněno všímavostí a vděčností.

Rituál je způsob, jak žít vědoměji a probouzet se do krásy a zázraků, které jsou všude kolem. Je to osobní spojení se s vesmírem.

Ať už je váš duchovní, náboženský nebo jiný pohled jakýkoli, myslím, že se všichni shodneme, že tato tajemná věc zvaná život je docela vzácná, zvláštní a jedinečná. Tím, že ctíme Život samotný vnášíme do naší existence více autenticity a spojení.

Vyzkoušejte tyto 4 ajurvédské wellness rituály pro péči o sebe, které jsou dostupné pro každého:

Jako jogínka a masérka chápu mnohostranný význam smysluplné každodenní rutiny péče o sebe.

Následující ájurvédské wellness praktiky probouzejí sílu přítomnosti, kde můžeme získat přístup k naší vrozené vibraci, která tak často dřímá, protože jsme příliš zaneprázdněni tím, abychom ji budovali.

Zde jsou čtyři ajurvédské wellness rituály pro péči o sebe, které jsou snadné a dostupné pro každého.

1. Probuďte se pomalu, všímavě a s vděčností

Nejjednodušší způsob, jak vnést do každého dne více vitality a radosti, je vyjádřit vděčnost jako první věc ráno, když si uvědomíte, že jste vzhůru.

Probuzení a pozdrav nového dne se stává rituálem oslav života. Vyjádřete vděčnost za vše, na co si vzpomenete, a hluboce přivítejte všechny věci, které s vámi život musí sdílet.

Zaměřte své vědomí na svůj dech a poděkujte práně (energii životní síly) za to, že vámi prochází. Vyjádřete vděčnost esenci nebo nejvyšší energii, se kterou se spojujete, a sdělte svou touhu žít v souladu se svým záměrem, ať už je jakýkoli.

Stanovte si záměr dne, který může být úplně jakýkoli. Nechte ho jednoduchý. Například: "Dnešek bude pozitivní a plný krásy." Nebo se zaměřte na něco osobnějšího a konkrétnějšího.

Když každý den začínáte myšlenkami na vděčnost, ctíte posvátný zázrak bytí naživu. A na oplátku se život stává mnohem fascinujícím a bohatším. Stáváme se schopnějšími procházet vzestupy a pády a nejsme tak citliví na všechna dramata, která nám moderní svět předkládá.

Dopřejte si ráno dostatek času, abyste nemuseli narážet na zem. Uvolněte se do dne a tato lehkost vám zůstane.

Když se budete probouzet nervózní a napružení, budete ve stresu a vyčerpaní a tato atmosféra vás ovlivní po celý den. Tento zbytkový stres se časem hromadí a může vést k únavě nadledvinek , vyhoření a oslabení imunitního systému.

Místo toho začněte svůj den jednoduchou ájurvédskou wellness praxí vděčnosti jako prvním krokem ve vaší rutině péče o sebe.

2. Poškrábejte si jazyk

Jedním ze způsobů, jak můžeme napomoci přirozenému detoxikačnímu procesu našeho těla, je škrábání jazyka jako součást naší ranní rutiny péče o sebe.

Udělejte to před pitím, jídlem nebo dokonce mluvením. Škrabky na jazyk si můžete pořídit ve většině obchodů s přírodními potravinami a online. Doporučuji nerezovou škrabku na jazyk , protože se snadno udržuje v čistotě a vydrží věčně. Samozřejmě ji můžete objednat u mě ve studiu :-)

Jemně seškrábněte silný bílý povlak na zadní straně jazyka, který je přítomen pouze ráno. Pokud jej neseškrábnete, má se za to, že je to zátěž pro váš systém, která vyžaduje více vitální energie k opětovnému zpracování a odstranění.

Je to kombinace nahromaděných ústních bakterií a ama (toxický vedlejší produkt trávení). Všimněte si toho pocitu a zároveň posílejte trochu lásky a vděčnosti svému jazyku a trávicímu systému. Po seškrábání opláchněte a vyplivněte čistou vodou.

3. Hydratujte se teplou vodou a citronem

Věděli jste, že každou noc, když spíme, ztrácíme až kilo a půl (nebo něco málo přes půl litru) vody pouhým dýcháním? Voda je nezbytná pro zdravé fungování našeho nervového systému, trávení, mazání kloubů a téměř všechny další tělesné funkce.

V průměru je lidské tělo tvořeno asi ze 60 % vodou. Není tedy velkým překvapením, že klasickým ajurvédským ranním nápojem je teplá voda s citronem.

Proč teplý? Teplá voda se pro naše tělo snadněji tráví, protože je blíže naší vnitřní teplotě než voda studená. Chlad způsobuje stahování našich tkání, zatímco teplá voda pomáhá našemu systému relaxovat a lépe fungovat.

Každou noc, když spíme, ztrácíme něco málo přes půl litru vody pouhým dýcháním.


Proč citron? Citronová voda je přírodní elektrolyt, který doplňuje naše životně důležité mikroživiny. Citron má vysoký obsah vitamínu C, antioxidantu důležitého pro imunitu, hojení a regeneraci.

Teplá citronová voda je lahodná kdykoli během dne, ale její konzumace hned po ránu je účinným způsobem, jak podpořit činnost našich orgánů, tkání a buněk. Zrychlí nám náladu i metabolismus! I sklenice čisté vody pokojové teploty také dělá zázraky.

Použijte speciální hrnek nebo hrnek, který je pro vás krásný. Všimněte si, jak je to krásné a jak vyživuje vaše smysly pro zrak, hmat, chuť a možná i čich a sluch.

Když pijete tento ranní nápoj jako součást své rutiny péče o sebe, ritualizujte proces tím, že budete plně přítomni všem svým smyslům a okolí. Nedělejte nic jiného než pijte, dýchejte a buďte.

4. Vyvažte své dóši čajem 

Stejné díly celého římského kmínu, koriandru a fenyklových semínek (asi jedna čajová lžička směsi na šálek) namočené v horké vodě po dobu pěti minut nebo déle jsou tradičním ajurvédským wellness elixírem na podporu trávení, zlepšení krevního oběhu, zvýšení imunity a vyvážení dóš . Můžete vyzkoušet i čaj na jemnou očistu těla.


"Dóša" je sanskrtské slovo, které označuje jedinečné vyjádření fyziologických funkcí, částí těla a duševních vlastností, které každý z nás ztělesňuje. Tři dóši jsou Vata , Pitta a Kapha . Všichni jsme kombinací všech tří, sestavených dohromady svým vlastním osobním způsobem.

Pití tohoto bylinkového čaje má tedy na každého celkově vyrovnávací účinek. Tento čaj je lahodný teplý nebo při pokojové teplotě. Uvařte ji čerstvou nebo si ráno připravte hlavní várku, kterou si budete užívat po celý den.

Rezervujte si speciální okamžik v určitém okamžiku vašeho dne nebo večera, abyste se posadili a nasáli čaj všemi smysly. Použijte speciální hrnek nebo konvici, odložte zařízení a buďte přítomni zážitku v rámci své rutiny péče o sebe. Pozvěte přítele, spolupracovníka, souseda nebo člena rodiny, aby se k vám připojil a sdílel posvátný prostor.

Video mojí ranní ayurvedské rutiny

Při přehrávání videa doporučuji zapnout titulky :-)