Meditace: Oáza klidu ve světě svalů

02.05.2023

Představte si, že jste právě dokončili náročné silové cvičení. Vaše tělo je unavené, ale zároveň plné energie a endorfinů. Jak byste teď dokázali přepnout do módu relaxace a užít si ten pocit klidu a míru? Říkám vám, je to jednoduché - stačí meditovat!

Meditace je skvělým doplňkem k silovému tréninku a může vám pomoci nejen zklidnit mysl, ale také zlepšit regeneraci těla. A nebojte se, nemusíte být žádný buddhistický mnich nebo hrdina akčního filmu typu Matrix, aby jste se naučili meditovat. Můžete být úplně obyčejný člověk jako já (a možná i vy?) a stejně si meditaci užít.

Nechci vás strašit složitými technikami nebo duchovními koncepty. Místo toho se pojďme podívat na jednoduchou meditační rutinu, kterou můžete zařadit hned po svém silovém tréninku:

1) Zvolte si pohodlnou pozici

Meditace po silovém cvičení by měla být pohodlná a příjemná, protože už jste prošli dostatečným množstvím utrpení ve fitku. Můžete si sednout na zem, na židli nebo třeba lehnout (jen pozor na to, abyste neskončili v druhé meditaci zvané "spánek").

2) Nastavte si časovač

Nemusíte meditovat celou věčnost - začít můžete klidně s 5 minutami a postupně se dopracovat ke kratším nebo delším intervalům. Časovač je váš nejlepší kamarád, protože díky němu nemusíte neustále kontrolovat hodinky a můžete se plně soustředit na meditaci.

3) Uvolněte tělo a mysl

Zhluboka se nadechněte a s výdechem uvolňujte jednotlivé svaly těla - od hlavy až k patám. Představujte si, že každý výdech je jako malý masér, který jemně promasíruje vaše unavené svaly. Pak se soustřeďte na svůj dech - jak proudí nosem dovnitř a ven z těla.

4) Buďte pozorní ke své mysli

Uprostřed meditace se mohou objevit různé myšlenky - od toho, co jste dneska jedli k obavám z příštího tréninku. Je to naprosto normální a nemusíte se těmto myšlenkám bránit. Jen si je všímejte, jako byste pozorovali mraky na obloze, a nechte je plynout.

5) Užijte si klid

V průběhu meditace se můžete dostat do stavu hlubokého klidu a míru. Je to ten pocit, který stojí za to zažít - jako kdybyste leželi na pláži s koktejlem v ruce a sluníčko vás hřálo po celém těle (jen bez opalovacího krému).

6) Návrat do reality

Když zazvoní váš časovač, pomalu se vraťte ke svému dechu a začněte vnímat své okolí. Zhluboka se nadechněte, protáhněte se jako kočka po dlouhém spánku a otevřete oči. Gratuluji! Právě jste úspěšně meditovali po silovém cvičení!

Zkuste tento jednoduchý rituál meditace po svém příštím tréninku a uvidíte, jak skvěle vám dokáže prospět. Ať už chcete zlepšit regeneraci, snížit stres nebo se jen trochu zklidnit, meditace je vaše vstupenka do světa klidu a pohody. A kdo ví? Možná se jednoho dne stane i součástí vaší superhrdinské schopnosti - "Meditační Železná žena"

.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=cb46d366&a_bid=bda3b915