Co je Jin jóga?

03.05.2022

Mnoho mých klientů se ptá: "Co je to Jin jóga?" Tento článek odpovídá na tuto běžnou otázku a ponoří se do Jin jógy, která prospívá mysli i tělu.

Některé styly jógy nabízejí fyzicky náročnější cvičení, zatímco jiné nabízejí prostor k relaxaci a dýchání. Potřebujeme oboje, abychom zůstali celiství. Přesto mnoho jogínů přeskakuje to druhé a volí energičtější praxi, přičemž jim chybí hlubší zážitek na podložce.

Jin je uklidňující, obnovující protějšek "jangu" praktikování silové vinyasy.


Žijeme v kultuře, která je neustále v pohybu a vyžaduje hodně pohybu, aktivity, stimulace a zodpovědnosti. Takže může být překvapivé, když lekce jógy, která nás žádá, abychom byli v klidu, může být náročnější než rychlá lekce vinyasy.

Jin jóga je populární, protože nabízí možnost být v klidu, být přítomen a pracovat uvnitř, zatímco dýcháte a hluboce se protahujete a vytváříte více prostoru v mysli a těle.

Co je jin jóga?

Jin je pomalý, uklidňující a meditativní styl jógy, který se zaměřuje na hluboké pojivové tkáně, kosti, klouby, fascie a vazy v těle. Zaměřuje se také na protahování a stimulaci různých akupresurních bodů z tradiční čínské medicíny.

V jin józe držíme většinou pasivní pozice asi dvě až pět minut, abychom se dostali hlouběji do našich pojivových tkání.

Čím více pracujeme na našem fasciálním systému a hlubokých tkáních, tím méně hustá a napjatá jsou naše těla, jak stárneme. Pohyb a protahování hydratují fascie a doslova pomáhají zpomalit proces stárnutí.

Prodlužování extrémně napjatých tkání může být nepohodlná praxe, ale využití tohoto času k soustředění se na dýchání je velkou součástí Jin jógy a také jednou z mnoha výhod Jin jógy.

Obvykle, když zažíváme nepohodlí, naše těla se přirozeně napnou a my použijeme naši reakci bojuj nebo uteč. Jin jóga nás učí přesměrovat mysl a zpomalit srdeční frekvenci, když zažíváme nepohodlí.

Žijeme v kultuře, která je neustále v pohybu.


Nakonec vaše mysl zůstane po celou dobu cvičení uvolněná a budete schopni uvolnit napětí a snadněji protáhnout své pojivové tkáně.

Proč tedy lidé praktikují jin? Jaké jsou výhody jin jógy?

Jak stárneme, naše kosti začínají degenerovat , ztrácíme pohyblivost v kloubech a naše fascie se napínají. Důsledná praxe jin jógy však pomáhá znovu získat pohyblivost a zmírnit bolest v těle. Je to proto, že působí jemným, zdravým stresem na naše klouby a jemným natahováním naše pojivové tkáně.

Jin jóga je výborným protipólem fyzicky náročnějších - neboli jangových - jógových disciplín. Tento hluboký strečink je perfektním doplňkem intenzivní jógy nebo jiné fyzické aktivity, takže můžete zůstat vyvážení a flexibilní, abyste se vyhnuli zranění .

Klíčové výhody Jin jógy:

  • Zaměřuje se na pojivové tkáně včetně fascií, kostí a kloubů
  • Snižuje stres
  • Zvyšuje krevní oběh
  • Vyrovnává vnitřní orgány a zlepšuje tok prány
  • Vyrovnává naši jangovou nebo rychlou fyzickou jógovou praxi
  • Uvolňuje napětí
  • Zlepšuje flexibilitu
  • Podporuje všímavost a meditaci

Co zažiju při cvičení jin jógy?

Během lekce jin jógy je běžné zažít různé emoce, jako jsou: úzkost, strach, štěstí, smutek nebo nuda. Jako lidé jsme emocionální bytosti a velká část emocí z našich zkušeností je uložena v těle.

Podle tradiční čínské medicíny (odkud pochází mnoho principů jin jógy) se tyto uložené emoce mohou projevovat jako bolest nebo blokády, jako jsou uzly v ramenou, sevřené kyčle, bolavý krk nebo vnitřní bolesti.

Je důležité uvolnit uložený vztek, smutek, úzkost a strach, aby bylo tělo bez bolesti, zdravé a vyvážené.

Jin jóga vás povzbuzuje, abyste si uvědomili tyto uložené emoce, abyste je mohli začít rozpoznávat a uvolňovat je. Můžete očekávat pomalé, hluboké protažení a meditaci v hodině Jin jógy, která uvádí do rovnováhy a posiluje tělo, mysl i ducha.

Informace o výhodách jin jógy a jin jógy

Jóga je o nalezení rovnováhy a pocitu celistvosti. Pokud jin jógu necvičíte nebo jste ji nikdy nezkoušeli, podívejte se na toto video. Pravděpodobně budete příjemně překvapeni růstem vašich jangových a meditačních praktik.