Co je saucha?

28.02.2023

CO JE SAUCHA?

Saucha je první z nijam. Nejjednodušším způsobem to v překladu znamená čistota. Ale jak jistě tušíte, má mnohem větší hloubku.

Jedna z mých známých mi řekla, že má pocit, že saucha je vnitřní + vnější jarní úklid. Miluji toto přirovnání! Myslím že na březen se nádherně hodí.

ÚVOD DO SAUCHY

Když uslyšíte slovo "čistota" – co si vybavíte? Jak se cítíte? Někdy mám pocit, že můžeme o čistotě uvažovat způsobem, který je nedosažitelný a nepříliš lidský. Pokud na čistotu myslíme jen určitým způsobem, může nás to opravdu omezovat a zastavit nás v tom, abychom začali něco nového ze strachu, že to uděláme 'špatně' nebo uděláme chybu.

Ale když se na tato slova podíváme jiným způsobem, může nám to ve skutečnosti pomoci uvolnit, vyčistit stagnující energii, která není pro nás dobrá.

Jak se cítíte, když jste měli čas se uzemnit? Dokázali něco zorganizovat? Uklidit si?

Lehčí? Klidnější? Já určitě ano!

No, pokud jste někdy organizovali, uklízeli, pak jste cvičili sauchu.

Pokud jste zažili klid z meditace, cvičení jógových ásan, savasany, procházky v přírodě, pomalého nedělního rána v posteli – pak je to saucha.

Když si dopřejeme čas, aby jsme okolo, ale i v sobě měli čisto, zbavíme se nejen fyzického, ale i duševního nepořádku.

Výsledek – vysoké vibrace! Dobrá nálada!

JAK MOHU CVIČIT SAUCHU?

Stejně jako ostatní jamy a nijamy, i saucha lze praktikovat mnoha různými způsoby. Je důležité si  pamatovat, že jak cvičím nebo prožívám sauchu, bude pro každého z vás jiné.

Zde je několik příkladů, které vám pomohou prozkoumat a procvičit sauchu (nacházet v každé z nich svůj vlastní smysl!). Vřele doporučuji si je zapsat do deníku.

MYSL – Cvičení saucha pro mysl je dost možná největší dar, je to něco co se vím vrátí zpátky.. Jaká je kvalita vašich myšlenek? Jsou negativní nebo pozitivní? Kde se toulá tvá mysl? Co požírá vaši mysl? Kde se vaše mysl rozptyluje? Co čteš? Na co se díváš? Čemu se vystavuješ? Upřednostňujete své duševní zdraví prostřednictvím meditací, psaní deníku a denní všímavosti?

TĚLO – Dávejte pozor na to, co konzumujete. To může být i to, co si dáváte na kůži, do úst, jaký vzduch dýcháte. Nejde o označování skupin potravin jako dobré/špatné, ale o zkoumání rovnováhy než o omezování se. Jíte pro duši výživné potraviny? Hydratujete své tělo? Zacházíte se svým tělem s respektem, který si zaslouží? Dokážete říct ne?
Myslete na to tento týdne, alespoň chvilku a dejte svému tělu najevo, že si ho vážíte. 

VZTAHY – Jak se cítíte ve vztazích ve vašem životě? Osobní i profesionální. Kde byste mohli stanovit hranice? Kde je potřeba vyvinout větší úsilí? Kde potřebujete vytvořit prostor pro sebe? Koho potřebuješ pustit ze života?

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ – Vaše životní prostředí je VŠECHNO okolo tebe. Bude to zrcadlit váš duševní stav bytí. Pokud jste obklopeni nepořádkem, chaosem, rozptýlením, nadměrnou potřebou hromadit – jak si myslíte, že se bude cítit vaše mysl? Vzpomeňte si na to, jak se cítíte, když jste strávili čas úklidem a okolo vás je čisto. Jakou atmosféru ve svém životě chcete?

ORGANIZACE – Hodně času trávíme sledováním našich obrazovek. Je vaše plocha počítače, e-mailová schránka, telefon plný upozornění, nepřečtených zpráv, nepořádku, starých souborů nebo spousty nepoužívaných aplikací? Tato upozornění budou stimulovat vaši stresovou reakci – snižte tok kortizolu a podnikněte kroky k organizaci vašich telefonů a počítačů. Získejte plánovač nebo deník, který vám pomůže nastavit nové rituály, zvyky, chování a cíle.

PROSTOR PRO JÓGU – Je s prostorem, kde cvičíte jógu (ásany, filozofii nebo meditace), zacházeno s respektem? Je to čisté, jasné, klidné nebo je to špinavé, nepořádné a rušivé? Váš vnitřní stav se odráží ve vašem vnějším stavu života.

NIC SE NEZMĚNÍ, POKUD TO NEUDĚLÁTE

Nijamy se více zaměřují na vnitřní PRÁCI. Tyto věci za vás nikdo udělat nemůže. Přemýšlejte o tom, jak se chcete CÍTIT a jaké chování to podporuje?


https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=cb46d366&a_bid=bda3b915