Jak se zbavit bolesti krční páteře doma, dříve než vyhledám maséra.

28.06.2023

Co mohu udělat s bolestí krční páteře doma, dříve než se objednám na masáž? To je otázka, kterou si možná kladete, pokud trpíte chronickým napětím v krku a ramenou. Možná jste zkusili různé masti, obklady, cviky nebo léky, ale nic nepomáhá. Nebo možná jste se zranili při sportu nebo nehodě a potřebujete rychlou úlevu. V každém případě je dobré vědět, jak si můžete pomoci sami, než utratíte spoustu peněz za profesionální masáž.

V tomto článku vám představím několik tipů a triků, jak si ulevit od bolesti krční páteře doma. Některé z nich jsou jednoduché a levné, jiné vyžadují trochu více času a námahy. Ale všechny mají společné jedno: fungují! Takže si je poznamenejte a zkuste je co nejdříve. Budete překvapeni, jak moc se budete cítit lépe!

Tip č. 1: Použijte teplou láhev s vodou nebo elektrickou deku

Teplá láhev s vodou nebo elektrická deka jsou skvělé nástroje pro uvolnění svalů a zlepšení krevního oběhu v krční oblasti. Teplé teplo pomáhá zmírnit zánět, snižuje bolest a napomáhá hojení. Stačí si položit teplou láhev nebo deku na krk a ramena na 15 až 20 minut a uvolnit se. Můžete to dělat několikrát denně, podle potřeby.

Tip č. 2: Udělejte si domácí masážní olej

Domácí masážní olej je snadné a levné řešení pro zmírnění bolesti krční páteře. Vše, co potřebujete, je nějaký rostlinný olej (např. olivový, kokosový nebo mandlový) a několik kapek esenciálního oleje (např. levandulový, eukalyptový nebo máta peprná). Smíchejte oleje dohromady v malé lahvičce a protřepejte. Pak si naneste trochu oleje na prsty a jemně masírujte krk a ramena krouživými pohyby. Můžete to dělat sami nebo požádat někoho o pomoc. Masáž by měla trvat asi 10 minut a měla by být příjemná a uvolňující. Hlavně nepoužívejte velký tlak, pouze jemně.

Tip č. 3: Zkuste akupresuru nebo akupunkturu

Akupresura a akupunktura jsou starodávné čínské léčebné metody, které využívají tlaku nebo jehel na určité body na těle, aby ovlivnily tok energie (tzv. qi) a zlepšily zdraví. Tyto metody jsou účinné pro léčbu různých onemocnění, včetně bolesti krční páteře. Akupresura je jednodušší a bezpečnější než akupunktura, protože nepotřebujete žádné speciální vybavení ani odbornou pomoc. Stačí najít správné body na krku a ramenou (dejte si ruku za záda a nakloňte hlavu k opačnému rameni a od ucha přejíždějte prsty dolů k rameni, jak narazíte na bolavé místo jste tam) a stlačit je prsty na 30 až 60 sekund. Měli byste cítit mírný tlak a teplé pocity. Opakujte to několikrát denně, dokud se nebudete cítit lépe.

Tip č. 4: Změňte svůj životní styl a návyky

Někdy je bolest krční páteře způsobena špatným životním stylem a návyky, jako je nedostatek pohybu, špatné držení těla, stres, nedostatek spánku nebo dlouhé hodiny strávené u počítače nebo mobilu. Pokud chcete předejít bolesti krční páteře nebo ji zmírnit, měli byste se snažit změnit tyto faktory. Například:

- Pravidelně cvičte a protahujte se, abyste posílili a uvolnili svaly krku a ramen.

- Sledujte své držení těla a udržujte hlavu a krk v neutrální poloze, aniž byste je příliš nakláněli nebo otáčeli.

- Zredukujte stres a relaxujte pomocí meditace, jógy, dýchacích cviků nebo jiných technik.

- Spěte dostatečně a používejte pohodlný polštář, který podporuje vaši hlavu a krk.

- Omezte čas strávený u obrazovek a dbejte na to, abyste měli správnou výšku, vzdálenost a úhel pohledu na monitor nebo mobil.

Tip č. 5: Vyzkoušejte jiné alternativní terapie

Pokud vám tyto tipy nestačí, můžete zkusit i jiné alternativní terapie, které jsou populární pro léčbu bolesti krční páteře. Například:

- Aromaterapie: Používá vonné esenciální oleje pro zlepšení nálady, snížení stresu a podporu relaxace.

- Bylinná medicína: Používá rostliny nebo jejich extrakty pro zmírnění zánětu, bolesti a napětí.

- Chiropraxe: Používá ruční manipulaci s páteří a klouby pro obnovení normální funkce nervového systému a svalů.

- Homeopatie: Používá velmi zředěné látky, které vyvolávají podobné příznaky jako nemoc, aby stimulovaly imunitní systém k hojení.

- Osteopatie: Používá ruční techniky pro diagnostiku a léčbu poruch pohybového aparátu a jejich dopadu na celkové zdraví.

Tyto terapie jsou obvykle bezpečné a přirozené, ale mohou mít i nějaké vedlejší účinky nebo kontraindikace. Proto je vždy dobré konzultovat se svým lékařem nebo odborníkem před jejich použitím.

Závěr

Bolest krční páteře je nepříjemný a častý problém, který může ovlivnit kvalitu vašeho života. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak si s ním poradit doma, dříve než se objednáte na masáž. Vyzkoušejte některý z těchto tipů a triků a uvidíte rozdíl. A pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc. Přeji vám brzké uzdravení.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=cb46d366&a_bid=bda3b915