Kvalita vs. kvantita

02.06.2022

Nezáleží na množství času, ale na kvalitě, kterou v každém okamžiku zažíváte.

Žijeme v době kvantity. Média nás formují představou, že větší, rychlejší a více jsou často synonymem pro lepší. Říká se, že potřebujeme najít více času, více majetku a více lásky, abychom byli skutečně šťastní. Ale menší množství čehokoli, co má vysokou kvalitu, bude téměř vždy uspokojivější. Jediný kousek naší oblíbené čokolády nebo trocha vlastnoručně vyrobeného džemu nás dokáže uspokojit víc než plný kbelík produktu, který nemáme moc rádi. Podobně jeden naplňující zážitek může zastínit mnoho prázdných okamžiků spojených dohromady. Nezáleží na množství času, ale na kvalitě, kterou v každém okamžiku zažíváte. Každá minuta je příležitostí milovat sebe i ostatní, rozvíjet sebedůvěru a sebeúctu a projevovat odvahu.

Kvalita může nakonec udělat život sladším. Když se zaměříte na kvalitu, všechny vaše životní zkušenosti mohou mít smysl. Skromná porce dobrého, zdravého jídla vás může nasytit na mnoha úrovních, a když se pěstuje organicky, vyživí i Zemi. Stejně tak se po několika hodinách hlubokého a klidného spánku budete cítit svěžejší než v noci často přerušovaného spánku. Pár minut strávených s milovanou osobou při probírání důležitých detailů o rodině, práci nebo kamarádech může mít větší význam než dvě hodiny strávené společně u televize.

Ve snaze o kvantitu se často ošidíme o kvalitu. Také kvantita hraje v našich životech významnou roli. Objetí, polibky, hojnost a láska, je nejlepší mít v hojném množství, které je vysoce kvalitní. Ale pokud se máte rozhodnout mezi jediným upřímným úsměvem a celoživotním prázdným úsměvem by si většina z nás nepochybně vybrala ten první. Nakonec nezáleží na tom, kolik toho žijete, co máte nebo děláte, ale na tom, co uděláte z každého okamžiku. Mějte krásné a kvalitní okamžiky všech vašich dnů.