Letní slunovrat: Co to znamená a jak oslavit toto zvláštní období roku

21.06.2022

Letní slunovrat označuje první oficiální letní den. okolo 19 až 23. června každého roku slunce dosáhne svého vrcholu na obloze, čímž vznikne nejdelší den a nejkratší noc v roce.

V průběhu historie lidé napříč kulturami, kontinenty a náboženstvími slavili zimní a letní slunovrat, stejně jako jarní a podzimní rovnodennost.

Tyto 4 nebeské události znamenají začátek a konec cyklů - a povzbuzují nás, abychom se spojili s rytmem přírody a proudili s měnící se energií ročních období.

Čtěte dále a zjistěte, co je letní slunovrat, jak vás ovlivňuje a proč byste měli slavit toto magické období roku.

Letní slunovrat: Zde je vše, co potřebujete vědět!

Většina z nás slyšela termín "letní slunovrat", ale mnoho lidí si není jistí, co to znamená nebo obnáší. Zde je váš průvodce tím, co toto zvláštní roční období představuje, předznamenává a další zábavná fakta, abyste jej mohli oslavit s hlubším smyslem pro porozumění o co vlastně jde.

Za prvé - co přesně je letní slunovrat?

Slunovrat znamená "stání slunce" z latinských slov sol (slunce) a sistere (stát na místě).

Dvakrát do roka, v zimě a v létě, slunce nám dává iluzi, že stojí na obloze. V nejvyšším bodě dosahuje v létě a v nejnižším bodě v zimě.

Po letním slunovratu začíná slunce sestupovat - dny se zkracují a noci prodlužují - ve věčném cyklu ročních období.

Co vlastně znamená letní slunovrat?

V obou obdobích roku je slunovrat oslavou světla, života a dokončení/začátku cyklu.

Tyto astrologické události odpovídají našemu přirozenému rytmu a rytmu přírody. Zimní slunovrat znamená návrat světla z "nejdelší noci" zimy - a letní slunovrat znamená vyvrcholení světla a nejenergetickejší roční období.

Během této doby nám slunce do života přináší vysokou energii, světlo a teplo.

Existuje mnoho tradic, rituálů a obřadů, které oslavují, ctí a využívají energii slunce. Historicky to lidem pomohlo hluboce se spojit s přírodou a lépe porozumět vlivu světa kolem nás na světu v nás.

Jak mě ovlivňuje letní slunovrat?

Vše ve vesmíru je z energie. Stejně jako na jaře rozkvétají květiny a na podzim odumírají listy, plyneme i my s cykly života a smrti v přírodě.

Během naší duchovní cesty jsou vrcholy a údolí, kterými se musíme pohybovat. Spojení se silou slunce nám může pomoci lépe porozumět tomuto přílivu a odlivu a naučit se s ním pracovat, spíše než mu odolávat.

Jedinou konstantou ve vesmíru je změna a přijetí změny - uvnitř i kolem nás - nám umožní zakořenit, jak plyneme.


Slunovrat je způsob, jak se znovu spojit s cestou, po které jdete, a uctít ji. Je čas zamyslet se nad tím, čeho jste dosáhli, a zvážit, čeho byste chtěli dosáhnout v budoucnu. Toto je také období zvýšené energie, protože zažíváme nejdelší den v roce - naplňuje nás více slunečním světlem než obvykle.

Uctění letního slunovratu obřadem, rituálem nebo jógou nám může pomoci dodat energii a využít hmatatelnou energii slunce. To vytváří intimitu s přírodou, která byla v moderním světě téměř ztracena.

A i když se mnoho rituálů a tradic ctících střídání ročních období ztratilo v čase, stále si během těchto časů můžeme vytvářet vlastní osobní kouzlo.

Zde je návod, jak oslavit letní slunovrat

Záměrný a oddaný pohyb jógy je úžasný způsob, jak uctít, oslavit a spojit se s energií letního slunovratu. Na začátku své praxe si můžete stanovit záměr , který vám pomůže hlouběji se propojit s touto energií a tím, co byste chtěli ve svém životě více projevit nebo kultivovat.

Udělat 108 pozdravů slunci o letním slunovratu je tradiční praktika, jak aktivovat sluneční energii a ctít rytmus přírody. Za úsvitu o letním slunovratu se otočte na východ a ponořte se přímo dovnitř sebe sama!

Níže je šest jednoduchých způsobů, jak oslavit letní slunovrat:

Jóga

Užijte si nejdelší den v roce tím, že venku uděláte pár pozdravů slunci navíc. Je tradiční praktikovat 108 pozdravů slunci, abychom uvedli slunovrat a aktivovali mocnou energii slunce v našem těle (nejlépe prováděné za úsvitu a obrácené k východu).Rok 2014 byl prvním rokem, kdy byl 21. červen oficiálně uznán jako Mezinárodní den jógy. 

Udělejte si táborák

Ohně byly tradičním oslavným obřadem mnoha náboženství jako uznání sluneční síly. Můžete tančit kolem ohně, vyprávět příběhy, připravovat jídlo nebo se jen dívat a oceňovat sílu ohně a slunce.

Květinové koruny

Slunovraty jsou technicky astrální oslavy založené na postavení Země ve vesmíru, ale lze je strávit oceňováním každého aspektu přírody a všeho, co slunce živí. Vyrobte květinové věnce, korunky, kytice, a obnovte své vlastní záměry růstu. I vy jste živeni sluncem!

Pořádat zábavu

Využijte co nejvíce hodin slunečního světla navíc tím, že je strávíte s lidmi, na kterých vám záleží! Uspořádejte letní slunovratovou párty a užijte si ty nejlepší části léta se svými blízkými.

Jezte letní jídla

S večírkem i bez něj si můžete vychutnat plody sezóny. Zapalte gril, najděte recepty na letní ovoce a zeleninu a užijte si pozemskou štědrost!

Přemýšlet

Udělejte si chvíli na to, abyste ocenili vše, co je kolem vás. Můžete jen sedět venku, procházet se přírodou kolem vás nebo dokonce uvnitř domova se zavřenýma očima. Být si vědom všeho dobrého, co ve svém životě máte, může přinést vlnu vděčnosti a inspirovat vás, abyste po celé léto hledali podporu a růst.

Slunovraty jsou mocnou připomínkou přílivu a odlivu času. Stejně jako fáze měsíce, i vše kolem nás a vše v nás zažívá změny prostřednictvím růstu a klidu, světla a tmy, léta a zimy. Oslavte čas, který jste věnovali péči o sebe, protože dny se prodlužují, a použijte tyto návrhy k inspiraci k vlastní oslavě! Ať už byl důvod jakýkoli, 21. červen byl od pradávna dnem oslav slunovratu. Jak nejraději slavíte léto? Podělte se prosím v komentářích níže a šťastné léto jogíni!!