Léto podle tradiční čínské medicíny: Období ohně a expanze

07.06.2022

Léto je časem expanze, vrcholné vitality a pohybu ven a nahoru. Léto, kterému vládne živel ohně, je nejvíce jangovým obdobím roku .

I bez porozumění TCM to víme. A cítíme to různými způsoby: Dny jsou delší. Je více slunečního světla a energie. Jsme nakloněni více aktivitám. Je snazší získat dynamiku. Cítíme se více společenští a zaujatí jak sami sebou, tak světem kolem nás.

Orgány spojené s létem, podle TCM: Srdce a tenké střevo

Během léta jsou srdce a tenké střevo orgány v popředí, a proto je třeba jim věnovat zvýšenou pozornost.

Srdce (jak ho známe) fyzicky řídí krev a cévy. Ale v TCM je na Srdce (s velkým "S") nahlíženo mimo fyzické vnímání. Sídlí v něm Shen (mysl/duch). Když je v Shen v harmonii a srdce je vyživováno, mysl se vyčistí a duch je klidný a v pohodě.

Srdce slouží jako bod spojení a komunikace ve způsobu, jak jednáme a načasování, ve kterém provádíme naše slova a činy. Podle TCM , když je srdce mimo rovnováhu, může to vést k nespavosti, situační úzkosti, špatné paměti a panice.

Způsob, jakým žijeme, musí fungovat pro naše tělo, mysl a duši.


Tenké střevo komunikuje se žaludkem, slezinou, močovým měchýřem a tlustým střevem. A také chrání Srdce na emocionální úrovni. Navíc pomáhá mentálně rozlišovat problémy pro rozhodování . Disharmonie v Tenkém střevě se může fyzicky projevit bolestí břicha, průjmem nebo zácpou.

Zde je návod, jak najít své letní zdraví podle zásad TCM:

Víte, že musíte žít svůj život podle ročních období. Co ale musíte v létě konkrétně udělat? Pro dosažení nejlepšího letního zdraví dodržujte tyto zásady:

 • Dodržujte denní režim: snídejte mezi 7:00 a 9:00 (žaludek má v tuto chvíli optimální kapacitu trávení)
 • Jezte v klidu a uvolněně
 • Pijte hodně tekutin
 • Přidejte nějaké bylinky
 • Vyhněte se konzumaci jídla pozdě v noci
 • Zvládejte stres a hněv co nejvíce (horko se dále zhoršuje stresem a hněvem)
 • Cvičte každý den (dostatek na to, abyste se zapotili, ale vyhněte se přetěžování). Jóga a QiGong jsou vynikající volbou
 • "Vychlaďte" svůj jídelníček, abyste vyvážili letní vedra

Vyhněte se (nebo alespoň jezte méně) těchto 8 potravin pro optimální letní zdraví:

V tradiční čínské medicíně neexistuje nic izolovaně. Vše existuje ve spektru více či méně, teplejší nebo chladnější, více jin nebo více jang.

Protože léto je nejteplejším obdobím roku, abychom našli rovnováhu, musíme jíst potraviny s více chladivými vlastnostmi, abychom se posunuli směrem k rovnováze.

Vyhněte se tedy těmto zahřívacím potravinám, abyste našli své optimální letní zdraví:

 1. Alkohol
 2. Nadměrná konzumace masa
 3. Nadměrné syrové potraviny
 4. Ledově studené nápoje (snižují trávicí schopnosti)
 5. Rafinované cukry
 6. Kořeněná jídla
 7. Káva
 8. Stimulanty

Popravdě s tím také bojuji a možná proto píši tento článek. Moje tenké střevo dostalo po vánocích velkou očistu, ale poslední dobou tu a tam zase zhřeším :-( Každý rok mám alergii na pyl, ale letos po čistě těla (vynechala jsem maso na 3 měsíce zcela) je průběh daleko lehčí. Hlavně se mi letos neukázala vyrážka dekoltu jupííí!!!

Co si sebou odnést o tradiční čínské medicíně, sezónním životě a letním zdraví?

Tradiční čínská medicína je systém medicíny, který má kořeny v prevenci zdraví.

Tím, že se přizpůsobíme ročním obdobím a staneme se více v souladu s přírodou a cykly (jak na sezónní úrovni, tak na denní úrovni), poskytujeme našemu tělu, mysli a duši více výživy a harmonie a pěstujeme větší zdraví a vitalitu.

Tak ať se vám daří letos v létě najít harmonii :-)